Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

  • 1983 Menghai Long Ma Tong Qing TF

  • Vložil Tomáš Klouda 25.3.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Info od prodejce:
    Archivní puer z oblasti Menghai z produkce Long Ma Tong Qing.
    Archivní shu puer koláč Menghai 1983 Long Ma Tong Qing TF vzorek 50g
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Suchý list tmavý, černé barvy se zlatavými tipsy, ty jsou ale jen na povrchu v nepoškozené podobě, uprostřed koláče je list drobnější a místy tips lze zahlédnout, ale ne tak hojně, jako na povrchu. Lisování se zdá být mírné, patrné i dle vzorku. Vůně je ořechová, příjemné tóny dřevin, evokují akát. V zalisování vidím semínko, přiměřený podíl stonků a větší velikost listu, který převažuje.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Skleněná konvička 100ml, 6-7g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 12-13. Teplota vody: vroucí. Doby louhování: Začínám na 25s, poté dva nálevy louhuji jen krátce a postupně přidávám, dle barvy, doby nesleduji, nechávám se unášet chutí.

    Nahřátý list: lahodná překypující vůně, dominují vlašské ořechy, výrazné tóny kafru, zemitost příjemná a sladký mírnější krémový aromatický prvek.
    Vůně nálevu: krémový základ, plné ořechové tóny, připomínající zde více mandle, kombinace zemitosti a krémového nugátu, zcela hladká vůně, připomíná uzrálé červené vínko co do příjemnosti po přičichnutí.
    Barva nálevu: rudá jiskrná, drobné zlomečky na dně misky.
    Chuť: Bože...
    Dochuť: ...ráj existuje...
    Abych se pokusil trochu popsat vzorek. Je to hrozné popisovat při prožívání tohoto klenotu. První doušek prvního nálevu přenáší mravenčení a husí kůže z požitku. Jsou zde ořechy, výrazně je zde cítit kafr typický pro archivované starší čaje, nikterak ale nezasahuje do pestrosti a výraznosti dalších prvků. Jsou zde dále krémové složky, lehce popílkové tóny, čokoláda, náznakem pražené obilniny, alá melta, ale podstatně lepší. Doušek mi přijde, jako mexická vlna při zápase finále amerického fotbalu. Záplava hutné, procítěné, absolutně jemné, plné a hlavně nadmíru pestré chutě. Dochuť dlouhá, předlouhá, přes 30 min, přechody od jemných tonů vlaškého ořechu - minimální hořkost - po pražené mandle, chuť samotná na začátku je naopak jemná, jako napřené mandle, až v závěru těžkne, ale dochuť po polknutí nabízí naprosto úchvatné scenérie, každý prvek, který se ozve je jako padající perseid - a že jich zde je! Po delší době doznívání lze cítit i pistácie, dominuje však stále kafr, dřeviny ušlechtilého charakteru - přechody od akátu, po jehličnany - dále sametový dojezd na jazyku, kontrast hořké vysokoprocentní čokolády a slaďounké smetany - jako po snědení selského jogurtu. Je to absurdní, kolik věcí se dá jen v dozvuku najít, ten v tomto čaje zcela dominuje a je pánem času a situace - ovládne vás, ne vy jeho. I přes snahu popisovat jednotlivé nálevy, nestíhám vnímat veškeré nuance, vypsány byly jednotlivé složky, které lze registrovat, ale výraznosti se mění co chvilku a co nálev, vše je pestré, vše je plné, synchronizované. Lahoda a vzdávám tímto hold staršímu mládenci, než jsem já - 1983 Menghai - doufám, že se jednou ještě setkáme brachu!

    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list drobný, tmavé barvy, šedo-černý list, místy krásné velké tipsy. Na pohled převažuje drobnější list, fascinující, co zmůže archivace.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Cena: 800,-/50g

    Prodejce: Shengmu.cz