Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

  • 2009 Teanet Jing Gu Tuocha Sheng

  • Vložil Tomáš Klouda 24.1.2016, autor Tomáš Klouda




    Info od prodejce:
    provincie: Yunnan
    místo: Jing Gu, 1100 m.n.m.
    rok sběru & výroby: duben 2009 receptura/kvalita: 100% Yunnan Da Ye Zhong, kultivované čajovníky, standardní strojové lisování
    charakter & popis: syrový (sheng, raw, zelený) pu-erh základní třídy lisovaný do tvaru 100g hnízd. Nálev hutné žlutavě-červené barvy, výrazně ovocného aroma, silné z počátku lehce kouřové, velmi intenzivní a lehce svíravé chuti se sladkým dlouho doznívajícím aftertastem. Čaj silný stimulující účinek.
    predikce zrání: tento pu-erh doporučujeme uložit k dlouhodobému zrání, nejlepší čas k jeho vychutnávání pak bude zhruba za 3 roky (standardní stáří sheng pu-erhů jak se běžně popíjí v Číně), přičemž jeho kvalita bude i nadále stoupat. Vhodný je i k okamžité spotřebě, především pro milovníky silně povzbuzujících čajů.



    Hnízdo lisováno velmi pevně, nejvhodnějším nástrojem pro porcování je šídlo - nožem na puerhy se list příliš drtí - silné strojové lisování. Suchý list tmavší hnědo-zelené barvy, místy drobný světlejší tipsík. Vůně poměrně usedlá, tabákovité základové vůně, ovocný podtext s tóny meruněk, podtext kouřový sedí k tabákové složce, hbubší celek. List po rozporcování převážně drobnější, místy se ale najdou opravdu velké listy - detailnější rozbor listů bude směrodatnější po vylouhování.



    Příprava v tasteru
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Nahřátý list: výrazná nasládlá vůně, příjemné ovocné tóny s minimální tabákovitou složkou v pozadí, dominuje sladká vůně s tóny meruňky, sladké přezrálé cukernaté švestky - nejvíce toto ovoce evokuje i lehce kořeněná a nakyslá složka v pozadí v kombinaci s tabákem.
    Vůně nálevu: nasládlá ovocná - meruňka/broskev s náznakem švestky, tabákovitá složka v pozadí. Lehounké travnaté pozadí.
    Barva nálevu: tmavší žluto-oranžová barva, minimální množství kalu na dně misky.
    Chuť: celek je hrubší, tabákové prvky, za tabákem dominuje ovocná meruňkovo-trnková složka s kořeněným nádechem. Výrazné tabákovité prvky s minimálně kouřovým nádechem a v pozadí s opravdu slabým náznakem travnatosti. Závěrem lehce nakyslá složka v pozadí, základ je však sladší, výraznější prvky meruňky, chuťové prvky dostali spíše náznak ne zcela zralých špendlíků. Co do výraznosti, představoval bych si nálev o chlup plnější.
    Dochuť: Lehounce svíravý přechod z chutě na dochuť díky hořko-nakyslým složkám na straně jazyku až po tvářích, ryhlý přechod na sladké tóny. V dochuti se zvýraznila tabákovitá složka a je jen o třídu níž ve výraznosti než ovocné dosavadní prvky. Doznívání ovocných prvků, náznak tmavších těžší chutí - opravdu lehounký tón povidel, ovocné tělo po meruňce a lehce nakyslých trnkách. Závěr primárně tabákový s ovocným podtextem, lehčí tělo s příjemným zakončením do ztracena - pozůstatky travnato-tabákových prvků.



    Vícenálevová příprava:
    100ml skleněná konvička, 7g listu, voda filtrovaná v Britě, předehřev nádobí.

    0.oplachovací nálev

    1.nálev 95°C/25s - velmi jemný světle žlutý nálev, lehká tabáková vůně okurkovo-bylinný základ s lehce ovocným neurčitým tělem. Chuť je zatím jemná, bez agresivity, či hrubých prvků, tělu chybí plnost, sladký základ, tabáková výrazná lehce štiplavá kořeněná složka. Ovocné prvky lehce nakyslé, ekovují meruňku se trnkami. Pozadí lehce travnaté, spíše do bylinné podoby. Dochuť poměrně vydatná, po polknutí se znásobila tabáková chuť, tvoří příjemný základ s ovocným lehce nakyslým charakterem, při stále sladkém základu. Tabákovitost má lehounce nahořklou stopku na patře, ale sladká složka vše zakrývá. Příjemné prvky trnky a meruňky, postupné slábnutí, v samém závěru výrazný bylinný podtext s tabákovou složkou. Délka dochutě středně dlouhá v řádech minut - kolem 5-7 minut.

    2.nálev 95°C/20s - tmavší zlatavý nálev, chuťově plnější, základ je hutný, výraznější tabákovitost s lehce nahořklým podtextem, základ sladký s ovocnou složkou, lehce bylinný podtext. Meruňkové prvky jsou doplněny svěží složkou povidel a lehkým náznakem trnky, kořeněný vedlejší prvek spjatý s tabákovou složkou, velmi uspokojivá intenzita chutí a výraznosti prvků. Dozvuk dlouhý, primárně tabákový s povidlovo-meruňkovou složkou, až později se do hry přidává i trnka s nakyslým náznakem a bylinné prvky v pozadí. Délka dochutě přes 15 min, lehce nahořklá chuť na patře a na jazyku.

    3-5.nálev 95°C/30/40/60s - méně tabákové tělo, příjemný silný charakter s plným tělem, vyloženě Xiaguaňácké kompozice, silné lehce hrubé tělo, hořko-sladké základní tóny, tabákovo-ovocné prvky. Chuť obdobná, jako2. nálev, jen o něco mírnější co do tabáku, lehce nakyslá složka v pozadí evokuje trnky mezi meruňkami, lehounký náznak povidel, v pozadí je znatelná na místě bylinných složek i travnatá chuť. Dozvuk velmi dlouhý, v krku lehce štiplavý, postupem nálevů se toto zmírňuje. Dochuť je hořko-sladká s náznakem nakyslosti, více výraznosti obdržely pavidla, v primáru však zůstala meruňka. Travnato-tabákové prvky v závěru s odeznívajícími ovocnými prvky. Relativně hrubé nálevy, které však dodají nesmírné množství energie.

    6-8.nálev 95°C/100/140/230s – čistě sladký nálev, hořká složka je zanedbatelná, tabákový základ je podstatně méně agresivní, je v souladu s ostatními prvky, ovocnost ztratila pestrost, je cítit pouze neurčitá meruňková složka. V pozadí převládá bylinno-travnatá chuť, příjemný vyrovnané nálevy, konstatní po tyto tři zalití - beze změny. Dochuť lehce tabáková, náznak povidel, jemná nepříliš určitá meruňková složka. Travnatý podtext s bylinnými náznaky. Méně výrazné tělo, ale stále vydatný celek.

    9.nálev 95°C/300+s - lehký sladký tabákovo-bylinný nálev. Dochuť středně dlouhá, sladká s tabákovo-travnatou chutí, příjemný závěr. Vylouhovaný list ještě jednou zalévám a nechávám při pokojové teplotě do dalšího dne přes noc - do práce tak mám skvělý povzbudivý výluh.



    Mokrý list svěží zelené barvy, list měkký, středně dlouhé listy, vesměs lámané listy, místy pár jednolistů v celku, málo vícelistých celků, tipsů.



    Závěr: V této cenové kategorii jsme určitě nečekali, že si z teanetího hnízda sednete ohromeni na zadek - ale - dle doporučení prodejce jsem nechal hnízdo odpočinou a uzrát - po přesně čtyř letech od zakoupení (5 let od produkce) a skladováním v konstantním prostředí cítím posun, záměrně jsem testoval před a po archivaci. Po zakoupení byl čaj mnohem více travnatý, svíravější, ale plnější. Co musím uznat je, že čaj má zajímavé tělo a poměrně znatelný povzbudivý účinek, kvalitativně bych zařadil do střední třídy, leckterý Xiaguan se dá s tímto srovnat díky výraznému silnému tabákovému tělo. Právě ta síla a svíravá složka mi přijde zvláštní, list z Jing Gu nabízí mnoho čajů podstatně chuťově komplexnějších, je zajímavé, že tento čaj je stavěn do síly, příliš mi ta kompozice k Jing Gu nesedí, ale co je psáno, to je dáno. Ať Jing gu, či nejinggu - takovýto čaj za 92Kč - luxus!

    Cena: na čajomíru 2010 s malou slevou oproti e-shopu - 92,-/100g

    Prodejce: Teanet (dnešní Orijin)