Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • 2016 Assam Mangalam FTGFOP 1 2nd Flush

  • Vložil Tomáš Klouda 8.1.2017, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Info o továrně:
    Mangalam located in the Nagaland foothills region of Assam barely 20 miles from the Myanmar border. Mangalam Tea Estate is a relatively young tea garden established in 1973 to produce high quality teas from new Assamica hybrids planted very closely together to enhance tip production. Both fine CTC and orthodox leaf types are manufactured.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi    Suchý list je drobný, nepříliš tříděný, v celku lze najít místy větvičky a to i velké, ve vzorku jsem nelezl kamen - viz foto. Obsah tipsů není příliš slavný, místy se nějaký tips zazlátne, ale rozhodně nijak hojně obsažen není. List voní dřevitě - po suchém bukovém dříví s lehkou zemitostí. Tento list mi již nepřijde vhodný v třídě FTGFOP 1, v které je zařazen - všechny 3 vzorky byly FTGFOP 1 a tento je už od pohledu nejslabší, po vonné stránce taktéž.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Příprava v tasteru
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
    Nahřátý list: květovo-medová složka, sladký cukerný základ. Náznaky borůvčí.
    Vůně nálevu: dřevité plné složky s medovou vedlejší složkou. Hořko-sladký základ.
    Barva nálevu: Tmavě hnědá s rudými odstíny.
    Chuť: I přes dlouhé louhování nedosahuje nálev plnosti a bohatosti čajů minule degustovaných - třetí z ochutnávaných assamů je jednotvárný, jako plus hodnotím opravdu minimální svíravost, dominuje dřevitost a velmi jemné medové složky v pozadí, náznak borůvčí. Chuť samotná je velmi decentní, nikterak překypující, základ řekl bych až vodový. V závěru je cítit mírný náznak hořké čokolády a medové sladké složky jsou naopak slabší.
    Dochuť: Dochuť středně dlouhá, 7-9 minut, plnější dřevité tóny - minimální svíravost, hladký přesun z chutě na dochuť po polknutí. Výraznější sladké složky, ale stále vévodí dřevitost, podstatně zajímavější medové tóny v pozadí, opět zde jsou cítit náznaky borůvčí. Působení jen mírně hřejivé a lehce povzbudivý efekt. Příjemná variace assamu, opět jiná variace, pro mě nové tóny pro tuto lokalitu a i přes to, že mě jako celek neoslnil, v této cenové kategorii a se svými chuťovými prvky je to příjemná záležitost - typický tahoun do práce.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Konvička 250ml, 3-4g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

    3 nálevy, zaléváno 100°C, doby louhování 40/120/250s+
    První dva nálevy vydatné, tmavě hnědé barvy s oranžovými odstíny, chuťově plné, hřejivé, ale základ je stereotypní, dřevitý, je cítit čerstvější charakter oproti většině assamů, ale žádné bohatší tóny nejsou přítomné, medovost minimální, náznaky borůvčí, jako při přípravě v testru. Základ nahořklý s mírnou nasládlou složkou, dozvuk relativně dlouhý, ale také nic oslnivého, v dochuti přechází nálev do mírné krémovost na jazyku ve spojení s dřevinami (evokuje mandle) v primáru a lehkým tónem borůvčí v pozadí. Z mého pohledu je čaj průměrnou střední třídou, čemuž ale odpovídá i cena, na zimu velmi hřejivá příjemná záležitost - rozhodně o stupeň lepší, než sorty z Ox.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Mokrý list tmavě hnědý, tužší, pouze zlomky větších listů, místy nějaký ten drobný tips.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Cena: 25USD / 250g

    Prodejce: Lochan tea