Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Formosa Fine Oolong


Vložil Tomáš Klouda 6.5.2013, autor Tomáš Klouda


Tuto degustaci zveřejňuji pro čtenářku, jež má ráda taiwanské čaje, puerů bylo v poslední době přeci jen víc než dost :-)

nadobi
nadobi
Info od prodejce
Základní třída tchajwanského polofermentovaného čaje, list dobré kvality, nálev velmi svěží, květově sladké, lehoučce oříškové chuti, povzbuzujícího účinku.
Tip na přípravu: do vyhřáté konvice vsypat cca 5 gramů čaje, přelít 0,3l vody o teplotě 85°C, louhovat 2 - 3 minuty.
nadobi
nadobi
Suchý list tmavší šedo-hnědé barvy, lehce svinovaný list, poměrně nízká kvalita listu, značné množství větviček a list je nestejnoměrný. Vůně velmi příjemná, květinový plný základ s lehce praženým podtextem a jemňounkou kořeněnou složkou spojenou s květinovou vůní. Příjemná nevšední květinová složka s lehce kořeněným až mentolovým podtextem.
nadobi
nadobi
Příprava v testeru
Taster 100ml, 1,5g listu, 3min louhování, 90°C horká voda.
Nahřátý list: podstatně hutnější těžší vůně, velmi výrazná pražená chlebová složka s nepatrnou dřevitostí a s lehounkým květovým podtextem, žádná kořeněná složka se zde neprojevuje. Fascinující chlebová vůně - vonná sloučenina evokuje čerstvý tmavší ještě teplý chléb s kmínem.
Vůně nálevu: lehounce pražená chlebová vůně, nasládlé tělo s květinovým jemným podtextem.
Barva nálevu: oranžovo-hnědá, tmavší barva nálevu.
Chuť: chuť lehounce praženého chlebového charakteru s květinovými nevšedními prvky v pozadí, chlebová výrazná nasládlá složka s lehce nakyslým pozadím spojeným s květinami. Plné hutné tělo, mírně hřejivý účinek a uvolňující, uklidňující působení. závěr chutě výrazněji nakyslý s květinovými složkami a pouze jemnou chlebovou složkou (výrazně je cítit kvásek) v pozadí. V závěru chutě lehounký náznak ořechů, těžší pražené složky. Příjemný neagresivní nálev, žádné svíravé hrubší složky.
Dochuť: výrazná a dlouhá těžší dochuť, plynulý přechod z chutě na dochuť, žádné negativní prvky po polknutí. Květinovo-chlebová počáteční chuť, nakyslejší charakter, který rychle slábne, později nasládlé chlebové tělo s lehce praženými prvky v pozadí, ořechové tóny pražených mandlí a lískových ořechů. Květinová složka je již minimální, primární je chlebová složka s ořechy, ty také drží až do samého závěru. Hutnější těžší celek příjemného nenuceného charakteru a vyváženého celku.
nadobi
nadobi
nadobi
Vícenálevová příprava
Gaiwan 100ml, 5-6g listu, předehřev nádobí, voda filtrovaná v Britě.

1.nálev 85°C/20s – květinovo-chlebový primární tón, nesmírně příjemné květinové prvky evokující magnolii a pivoňku, mnohem výraznější květinové jemné složky než při tasterové přípravě. Lehce pražený chlebový podtón s nepatrnou takřka neznatelnou kořeněností. Sladký základ s minimálně nahořklým podtextem. Závěr chutě pouze sladký s květinovou plnou složkou. Poměrně jednotvárný nálev, ale se zajímavými květinovými chuťovými nuancemi. Dozvuk středně dlouhý, květinová plná složka s jemnou praženou chutí v pozadí. Osvěžující květinové složky tvoří zajímavý kontrast s hutnějšími chlebovými a praženými prvky. Zjemňující se a zjednodušující se květinové tóny, závěr lehce pražený s květinovou lehkou složkou.

2.nálev 85°C/35s – tmavší hnědavý nálev. Praženější celek na začátku chutě, výraznější a nepatrně agresivnější květinové prvky, výraznější kořeněná složka s lehce svíravým podtextem na startu chutě. Hutnější celek, po několikanásobném poválení v puse pouze sladký nálev lehce nahořklého pozadí s květinovou osvěžující primární chutí. Pouze nepatrná chlebová složka, spíše v závěru, převládá pražená decentní složka. V závěru kořeněná složka minimální. Dochuť dlouhá, květinová s velmi intenzivní a prorýsovanou květinovou složkou, nepatrně se přidávají i ovocné prvky, místy probleskne sladké bílé hroznové víno, primárně však převládá květinová pivoňková složka s magnolií. Později více výrazné hroznové víno v pozadí – svěží „čerstvá“ chuť vína. Pouze nepatrně pražené složky v pozadí s lehounce kořeněnou složkou, působí spíš jako doplněk celku. Velmi příjemný osvěžující nálev, ochlazující účinek, velmi vhodný na venkovní jarní popíjení.

3.nálev 85°C/60s – nepatrně světlejší hnědavý nálev. Jemnější celek, zcela bez kořeněných prvků, podstatně slabší pražená složka, květinová chuť omezenější, zůstává pouze jednotvárná složka magnolie. Sladká plná složka, méně komplexnější celek, který již neoplývá pestrostí. V závěru chutě pouze květinové sladké prvky. Aftertaste méně plný, ale stále dlouhý. Květinová složka omezenější a méně pestrá, ale stále výrazná. Nepatrně pražený podtón, sladkého základu, závěr lehký čistě květinový. Ovocné složky bílého hroznového vína opravdu pouze nepatrné, jemnější celek příjemného základu.

4.nálev 85°C/140s – opět světlejší hnědavý nálev, nyní poměrně značně světlý průhledným stále se uvolňují drobné částečky z listu – zlomky na dně misek – je dobré použít sítko. Velmi omezený nálev, pouze lehký sladký celek s náznakem květinových složek. Nepatrně nakyslé pozadí ve spojení s květinovými prvky. Dozvuk středně dlouhý, podstatně slabší celek, květinové sladké složky neurčitých prvků. Nenucený nálev, který ale již příliš nezaujme.

5.nálev 90°C/280s – poslední nálev světlounký, lehký nádech květin, sladké tělo. Nezajímavý nálev, poze pro chuť a vyzkoušení výdrže. Dochuť krátká s minimální květinovou složkou.
nadobi
nadobi
nadobi
nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 95°C, 4 minuty louhování.

Vůně: pražená s chlebovou vůní.
Barva: červeno-hnědá hutná tmavší barva, malé množství drobných částeček na dně misky.
Chuť: sladká chuť lehce nakyslého podtónu, chlebový start, kyselé složky evokují kvasnicový podtext ve spojení s chlebovými tóny. Lehce pražený vedlejší tón, později se probouzení květinové tóny trochu zastrčené za přeženými složkami, které zde přetrvávají až do samého konce chutě. Ochlazující účinek a mírně povzbudivý efekt.
Dochuť: doznívání dlouhé, pražený lehce chlebový základ, kořeněná lehounce svíravá štiplavá složka po polknutí, sladké tělo s lehounkou květinovou složkou, převládají hutné pražené a chlebové prvky, teplejší voda a delší louhování je znát, nálevy působí tak odlišně, že by člověk řekl, že se jedná o jiný čaj. Závěr dochuťě sladký lehce kořeněný s chlebovou složkou a nepatrnou květinovostí.
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list poměrně drobný, trhaný, barva listů pestrá, hnědo-zelená (1:1), poměrně velké množství větviček.
nadobi
nadobi
Závěr: Příjemný základní oolong z Taiwanu, přirozené květinové prvky s hutnými podtóny, příjemná jarní startovačka :-) zajímavé jasou rozdíly při jednotlivých přípravách, proto jsem je i u této základovky popisoval, vybere se opravdu každý. Pro jemnější květinové prvky je jasnou volbou gaiwan a pro hutné chlebové nálevy jednoznačně jednonálev.

Cena: 61,-/50g

Prodejce: Amana