Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

Ibišek Súdánský


Vložil Tomáš Klouda 25.10.2012, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Český název: Ibišek súdánský
Latinský název: Hibiscus sabdariffa
Popis rostliny: Ibišek je v severní Africe znám pod názvem Karkade.
Dorůstá výšky až kolem dvou metrů do podoby keře či stromu. Používá se především jako okrasná rostlina. Listy mají sytě zelenou barvu a na koncích jsou roztřepené. Pěstuje se hlavně pro nádherný velký květ, který nemá prakticky žádnou vůni a je charakteristický zejména tím, že kvete pouze jeden den. Nalezneme jej v mnoha barevných variacích od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou až po červenou. Květ má nálevkovitý tvar, jednoduchý i plnokvětý, uprostřed s výrazným pestíkem.
Používaná část: květ
Hlavní užití: Ibišek obsahuje velké množství vitamínů, má proto antioxidační účinky. Příznivě působí na lidský organismus, odstraňuje únavu, stimuluje činnost mozku, blahodárně působí na trávení, dodává tělu přírodní vitamín C.
nadobi
Příprava:
Konvička/hrnek 250ml - 2-3g květů, zaléváno 90°C, louhováno 5 minut.
Vůně: typicky nakyslá vůně se specifickým ibiškovým květovým odérem.
Barva: krvavě červená.
Chuť: základ velmi výrazné nakyslé chuti, oproti jiným čajům, či nečajům je nakyslost opravdu výrazná, sladký podtón a příjemné dlouhotrvající květové prvky ibišku. Nejintenzivnější nakyslá složka na startu, později kyselost lehce upadá a zůstávají jen plné sladko-nakyslé tóny ibišku.
Dochuť: poměrně dlouhá dochuť, nejvýraznější kyselost je těsně po polknutí, poté je kyselost nepatrná a je v báječném rozpoložení se sladkou chutí a plnými květovými prvky. Monotónní nenáročný průběh, plná jednoduchá chuť - ale v jednoduchosti je krása, že? :-)
//čaj se dá samozřejmě i sladit, ovšem zastávám přirozenou podobu čaje/nečaje, kyselá složka je opravdu enormní, ale není to k nevydržení, beru to jako jiný úhel ze světa nečajů :-)
list
list
Karkade je egyptský národní čaj. Karkade je druh velkovětého ibišku, z něhož jsou užívány pouze květy.
list
list
Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa, komerční názvy: rozella, sorrel, rama či karkadeh) pochází patrně z tropické Afriky, ale pěstuje se v tropech celého světa. Své jméno získal podle egyptského posvátného ptáka Ibise. Ten byl ztělesněním boha Thovta, boha důmyslnosti a tvořivosti, jemuž Egypťané také říkali Hib.
Do dnešní doby bylo popsáno více než 300 druhů této krásné rostliny z čeledi slézovitých (Malvaceae). Většina druhů ibišku je pěstována především pro okrasné účely, některé mají svůj význam v textilním, jiné dokonce v dřevařském průmyslu, ale poslední dobou se ukazuje, že řada z nich má nezanedbatelné využití také v medicíně.
Druhem, na který je v tomto směru zaměřena největší pozornost, je Hibiscus sabdariffa L., česky ibišek súdánský (někdy také krvavý nebo růžový), nazývaný též „red sorrel“ neboli červený šťovík a nebo prostě krátce „Roselle“ - rozela. Tento druh pochází původně ze Střední Ameriky, odkud se postupně rozšířil do tropických a subtropických oblastí celého světa, od Afriky přes Indii až po Indonésii.
Má červené dužnaté kalichy obsahující kyselinu jablečnou, citronovou, vinnou, takže se vyznačují nakyslou chutí. Dále jsou obsaženy flavony, antokyany, slizy, pektiny, značné množství vitaminu C, ale i beta-karoten, vitamíny B1, B6, niacin a důležité minerální látky (Ca, Mg a Fe). Kalichy se zpracovávají na šťávy, želé, džemy, ale hlavně na čaje, které se pak prodávají pod shora uvedenými jmény. Používá se jako přírodní barvivo a aroma, využívá se v lidovém léčitelství. Stonek a listy se konzumují jako zelenina, podobně jako u nás špenát.
U nás obvykle pěstované okrasné ibišky nelze k těmto účelům použít.
Celkově bylina působí protizánětlivě a dezinfekčně, zejména v oblasti trávicího a močového traktu. Ibiškový extrakt má spasmolytické (křeče tlumící) účinky ve svalstvu dělohy a střev, čehož lze využít při léčbě průjmových onemocnění s křečemi, ale také při bolestivé menstruaci. Extrakt celkově osvěžuje organismus, snižuje vysoký krevní tlak bez vedlejších účinků a působí v prevenci aterosklerózy, protože snižuje hladinu cholesterolu a zamezuje jeho usazování v tepnách, zlepšuje pružnost cév. Působí močopudně, antioxidačně, antibioticky, posiluje imunitu, pomáhá při epilepsii, při žlučníkových a jaterních potížích.
Ve větším množství, díky špatně resorbovatelným rostlinným kyselinám účinkuje jako mírné laxativum. Opatrnosti je také třeba při zvýšené tvorbě žaludečních šťáv a žaludečních vředech.
nadobi
Závěr: Zajímavý nečaj, který je vhodný pro zimní dny, velmi zahřeje, rád si ho dávám pro takový chuťový kontrast vůči ostatním nečajům a čajům. Za zmíňku stojí i fakt, že mokrý list úděsně barví, pozor proto na oblečení/ubrusy ;-)

Cena: 30-45,-/50g

Zdroj informací:
http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=92476
http://www.apotheke.cz/ibisek-sudansky/t-279/