Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • Thé Noir Les Jardins de Thé

  • Vložil Tomáš Klouda 13.2.2015, autor Tomáš Klouda




    Suchý list drobounký, zajímavý vzhled, tříděný celek. Většinu tvoří drobounké zlomkové sekané listy, spoolečně se sekanými větvičkami, ty jsou pouze v drobných jehličkách, odlišné barvy. Přibližně 1/4listu je ve formě granulek, zajímavé kuličky obdobné jako CTC assam, jen ne tak dokonale spojené (v listu jsem nalezl i granulku skla zpracovanou do kuličky). Hezký nevšední vzhled. Vůně je usedlá, dřevitá, evokuje jehličnany s lehce zemitým podtextem. Barva listu je šedo-černá, místy s hnědavými odstíny (větvičky).


    Příprava v tasteru
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Nahřátý list: příjemná a nesmírně zajímavá vůně nahřátého listu, poměrně výrazná zemitá základová vůně, lehounké pražené těžší složky v pozadí, dřevité tóny jehličnanů s lehounkou kořeněnou složkou, ve spojení s praženou vonnou složkou je cítit lehký náznak kávy.
    Vůně nálevu: Zajímavá vůně zemitého základu s dřevitým tónem evokujícím jehličnany, jednoznačně modřín. Jemňounká kořeněná složka v pozadí, náznak pražených prvků - mandle.
    Barva nálevu: Hnědavá s červenými odstíny, minimální množství zlomků v nálevu na dně misky.
    Chuť: Uhlazená chuť, zcela bez svíravých prvků, jako lehké mínus vidím zemitou základovou složku, která nemusí každému chutnat, sladký nálev s lehounkou nahořklou složkou v pozadí, lehce kořeněný podtext, příjemné dřevité prvky modřínu, náznak sušené mandle. Závěrem je nálev více do bylinných tónů, od zemitých prvků se základ odlehčil, je pouze v pozadí, náznak kávových složek za podpory chutných dřevitých prvků. Zajímavé je plné tělo se sice omezenými základovými prvky, relativní hutnost nálevu s chutnými chuťovými prvky.
    Dochuť: uhlazená dochuť zemito-bylinné prvky, sladký základ, pouze náznak nahořklého pozadí ve spojení s kávou, mandlovo-dřevité pozadí. Později přechod na čisté dřevité tóny, chutné složky evokující jehličnany, mírně kořeněný nálev zpodobňující i pryskyřičnou složku jehličnanů, mírný bylinný podtext, místy výskyt madlových tónů. Dozvuk cca do 5min, poté již jen bylinná mírná koncovka.


    Jednonálevová příprava:
    Konvička autorská keramika 500ml, 6g listu, 100°C, 8 minut louhování.

    Velice obdobné chuťové složení, jako v tasterové přípravě, znásobené zajímavé zemité složky, nevšední pryskyřičné prvky - evokující jehličnany, v pozadí mandlové náznaky. Tělo je lehce svíravé, zato však v pozadí hezky do krémova. Dozvuk delší, ale taktéž lehce svíravý, poměrně mi zde vadí zemitá složka, jehličnany se po chvilce přesunou do popředí a celková kompozice je zase velmi chutná. Hořko-sladký nálev. Z tasteru jsem byl poměrně překvapený, ale po různých přípravách mi jednonálev přišel asi nejvýraznější, ale již ne tak zajímavý, jako při prvním ochutnání.

    Vylouhovaný list velmi tmavý hnědo-šedý a drobounký, nepraktický při čištění, list se snadno roznese po celém okolí přípravy, nutno být při manipulaci opatrný.


    Závěr: Zajímavá podoba černého čaje, chuťové tóny nejsou zrovna vytříbené a složité, ale postačí na základní sortu, že celek není hrubý a snadno se použije do směsky s kořením, nebo k jídlu. Po ochutnání předchozích dvou druhů čajů z Tuniska byl tento jako jediný překvapením.

    Cena: 0,350 DT/100g

    Prodejce: Tunisko - obchod