Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

  • Da Hong Pao lisovaná tabulka

  • Vložil Tomáš Klouda 30.12.2013, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    //foto od jednoho z prodejců.

    Info od prodejce:
    Známý čínský čaj u nás nazývaný Velké Šarlatové roucho slisovaný do pěkné 100g tabulky, která vypadá jako čokoláda, díky čemuž se velmi pohodlně porcuje. Nálev je výrazný s tóny švestek a vzácných dřevin. Jedná se o zajímavou verzi známého polozeleného čaje z provincie Fu-ťien.
    100g tabulka
    nadobi
    nadobi
    Suchý list pevně lisovaný do cihličky rozdělené do jednotlivých kostek/dávek, z hladké strany cihličky vylisované znaky - působí hezkým dojmem. Kvalitu listu takto od pohledu těžko odhadovat, cihlička je pevně lisovaná, hnědo-červené barvy. Vůně dřevitá, poměrně svěží, náznak květin a svěží ovocná složka evokující nakyslou ne zcela zralou švestku. Rok sběru není uveden.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Příprava v tasteru
    Taster 100ml, 3g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Nahřátý list: lehce kořeněná dřevitá ušlechtilá vůně s těžší ovocnou švestkovou složkou na stejné úrovni, jako květinová poměrně svěží neurčitá složka. Sladko-nahořklý základ.
    Vůně nálevu: dřevitá svěží vůně s náznakem kořeněných složek a květinové příjemné pozadí - orchidej.
    Barva nálevu: hnědo oranžový nálev s drobnými zlomky na dně misky od porcování kostky, množství drobných částeček bude možné stanovit až při vícenálevové přípravě.
    Chuť: Kulatá hebká chuť sladkého základu, lehounce nakyslý podtext evokující svěží ovocné ne zcela zralé švestky. Náznak květinové složky v pozadí - orchidej, poměrně ordinérní "šťavnaté dřevité prvky - v celku dodávají švestkové složce na věrohodnosti. Těžší hutná chuť. Závěrem sladší celek, lehounce drhne dřevitá složka na jazyku, po ústupu nakyslé složky poodkryt nahořklý podtón. Hutnější švestková složka se zajímavější dřevitou chutí evokující ušlechtilé dřeviny. Na můj vkus dost svěží podoba tohoto tmavého oolongu, odlišný od běžných řad Da Hong Paa.
    Dochuť: Poměrně dlouhá dochuť, jednotvárnější, ale hutnější, svěží ovocné prvky evokující přezrálou blumu s cukernatou švestkou. Lehce nakyslý podtext s dřevitými svěžími prvky, hebký průběh doznívání. Závěr dochutě čistě švestkový, hutná sladká příjemná složka s pouhým náznakem dřevin. Mírně ochlazující nálev lehce povzbudivého účinku. Chybí mi v celku lehce pražená složka, těžší hutnější tělo, přes to, že primární složky jsou výrazné, nenahradí jedinečný svébytný charakter typický pro Da hong Pao, značně vegetální "světlé" prvky k tomuto druho moc nesedí.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Gaiwan 100ml, cca 11g listu (jedna kostka), voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

    0. oplach. nálev

    1.nálev 95°C/35s – hnědavý nálev s drobnými zlomky listů. Vůně svěží s dřevitým základem a lehkým květinovým nádechem, nepatrně hutnější tóny s náznakem pražených mandlí. Chuť primárně sladká, lehounká nahořklost, velmi intenzivní složka lékořice, dřevité svěží prvky s náznakem květin v pozadí. Pouze lehounké ovocné tóny evokující nezralou švestku s bohatším celkem, ne však s výrazným tělem, poměrně prázdný základ, ale jsme teprve u prvního nálevu a kostka lisovaného listu se teprve začala uvolňovat. Závěr sladký s ovocno-dřevitým základem a náznakem květin v pozadí, svěží živé tělo, nepříliš výrazné. Dochuť krátká, dřevito-ovocná, ovocná složka zatím nemá sílu pro delší trvání, pouze lehounce nakyslé švestkové nezralé tóny se sladkým tělem, příjemné netypické dřevité prvky s nádechy květin.

    2.nálev 95°C/25s – tmavší hnědavý nálev, kostka nabývá na objemu, na dně misky stále drobné částečky. Chuť plnější, více evokuje švestkové tóny, pozůstatek lékořicových prvků v pozadí, dřevitý živý podtext, sladké tělo lehounce nakyslého charakteru, náznak pražených prvků v mandlových tónech mezi dřevitými chuťovými prvky. Příjemná svěží švestková složka, ne zcela zralá švestka sladko-kyselého charakteru, nakyslost evokuje i mízu dřevin v pozadí. Závěr sladší s méně výraznou nakyslou složkou, což připomíná zralejší ovoce. Aftertaste středně dlouhý až dlouhý, poměrně svěží složka jak ovoce, tak dřevin, lehce povidlovitý závěr - rozbředlejí povidla, celkově nemá toto Da Hong Pao těžší hutnější složky, pouze mandle v chuti byla trochu "tmavší", pasující k tomuto čaji. Závěr dochutě sladký zralý švestkový s doznívající dřevitou složkou. Spíše ochlazující účinek čaje.

    3.nálev 95°C/35s – krásný jiskrný hnědavý nálev, ale s největším množstvím prachu na dně misky. Vůně hutná, ovocno-dřevitá s náznakem pražených mandlí. Chuť plná, zatím nejlepší, základ je sladko-kyselý, švestková plná chuť s dřevitými mírnějšími prvky, již nejsou tak výrazné a přebíjející okolní prvky. Lehký náznak pražených mandlí v pozadí, které mi udělaly radost, evokují věrněji Da Hong Pao. Hutná základová sladká složka, náznak květin v podtextu. Závěr sladší, svěstkový s příjemným mandlovým a dřevitým podtextem. Dochuť dlouhá, sladká s lehkým těžším prvkem pražených mandlí. Švestková výrazná chuť, evokuje "hustší" povidla, těžší a výraznější složky, které vydrží působit nesmírně dlouho. Příjemné květovo-dřevité podtóny, lehounký madnlový pražený prvek. Závěr čistě sladký s ovocnou povidlovitou složkou a s náznakem dřevitosti, nádech mandlí. Nejlepší nálev, jaký jsem zatím od tohoto čaje dostal.

    4-6.nálev 95°C/50,70,90s – list se rovnoměrně odděluje od lisované kostky, střed je stále ještě pevný, postupně přidávám dobu louhování a promíchávám list víčkem gaiwanu a nálev je brzy dost tmavý, chuťově konstantní, hutný, nijak pestrý a oslnivý, ale příjemný a uspokojivý určitě. Chuťově jako 3. nálev, další 3 nálevy zcela ve stejném duchu, 5. nálev má pouze o něco výraznější pražené složky.

    7.nálev 100°C/150s – zalitím vroucí vodou a dlouhým louhováním jsem z nálevu dostal tmavý hnědavý nálev, střed kostky je stále pevný, postupně se "odlupují" listy. Lehce svíravý základ sladko-hořkého charakteru, příjemné pražené složky s ovocnou hutnou povidlovitou složkou, lehce dřevitý podtext s květinovo-mandlovým nádechem v pozadí. Závěr sladší, svíravý pouhe lehounce, hutné sladké ovocné složky, hutná základová sladká složka evokující zralé švestky - cukernaté tóny. Nálev trochu drhne v krku při polykání, dochuť stále dlouhá. lehce svíravý dobíhající základ, základová povidlovitá složka s výraznějšími dřevitými prvky, lehce květový podtext s mandlovými praženými prvky. Závěr sladký, povidlový s květovými tóny - orchidej, dřevité svěží prvky v pozadí. Nejvýraznější, ač hrubý, nálev.

    8.nálev 100°C/5min – totožný hutný tmavý mahagonový nálev, jako v předchozím případě, nikdy by mě nenapadlo, že nejvýraznější a nejlepší nálevy budou v 7 a 8 nálevu! Obsah drobných částeček listů v nálevu je minimální.

    9.nálev 100°C/15min – kostka již téměř rozpadlá, je znát úbytek výraznosti, který lze vyvodit i ze světlejší barvy nálevu. Chuť jednodušší, lehce svíravá, ne tak hutná, švestkovo-dřevité složky s náznakem mandlí a květin, závěr sladký, až k povidlovitým prvkům. Dochuť středně dlouhá, povidlovitá s lehce svíravým dřevitým podtextem a s náznakem květin.

    10.nálev 100°C/30-60min – zcela uvolněný list - vyždímaný list "na krev", pouze lehké tóny ovoce, sladko-nakyslé prvky, náznaky květin a dřevitý podtext, lehce svíravé tělo. DochuŤ krátká, povidlovitá, švestková s dřevitostí v pozadí. Příjemný závěr.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list lámaný a jednolist 50/50, co mě poměrně mrzelo byl zalisovaný odpad v kostce - ochmýřený kus rostliny, drobounká semínka, v poslední připravované kostce kameny. Barva listu vybledlá zeleno-hnědavá, místy kovově šedá. Měkký křehký list. Lisování je opravdu enormní, oddělená kostka drží ve svém středu až do posledního nálevu.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Závěr: Z mého pohledu Da Hong Pao trochu jiného rozměru, v tasterové přípravě jsem nenašel příliš typické složky, lehce svíravý podtext s příliš svěžím tělem není určitě nejtypičtější pro tento čajm, ale ve vícenálevu jsem byl vcelku potěšen, hrubší tělo v pozdějších nálevech bylo místy dosti na výrazné, ale i přesto to je uspokojivý výsledek. Nutno také uznat, že je cihla zajímavá podoba čaje a určitě leckomu padne do noty více svěží charakter, fascinující je i výdrž. Za sebe bych zařadil do nižší střední třídy.

    Cena: 97,-/100g

    Prodejce: Unitea